Kalendarz ciąży

Tygodnie

11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży objawy

Bardzo prawdopodobne, że od 11. tygodnia ciąży wreszcie przestaniesz wymiotować. Zamiast tego możesz nabrać apetytu i w konsekwencji twoje ciało zacznie się zaokrąglać. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie, twoja waga w I trymestrze nie powinna wzrosnąć więcej niż o 2 kg, choć tycie w ciąży jest kwestią indywidualną. Jeśli przed poczęciem dziecka ważyłaś zbyt mało, teraz twoje ciało zechce zniwelować tę różnicę i w konsekwencji możesz jeść za dwoje. Postaraj się jednak nie przejadać – obfite, ciężkie posiłki oprócz nadmiernego przyrostu wagi mogą spowodować uciążliwe zaparcia. Aby uniknąć tego problemu, spożywaj produkty bogate w błonnik (pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce), pij dużo wody i nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

W 11. tygodniu nadal podlegasz silnemu działaniu hormonów, dlatego twój biust wciąż rośnie i staje się coraz cięższy. Możesz też poczuć delikatne mrowienie piersi i zauważyć powiększone gruczoły łojowe wokół sutków. Jeśli bacznie przyglądasz się swojemu ciału, zobaczysz sieć delikatnych naczyń krwionośnych, które uwidoczniły się pod skórą brzucha i nóg. We wczesnej ciąży u części kobiet mogą pojawić się żylaki, dlatego jeśli masz do nich predyspozycje, unikaj długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, nie noś obcisłych rajstop i staraj się gimnastykować. Pod koniec I trymestru z powodu powiększającej się macicy, możesz też odczuwać dyskomfort podczas współżycia w niektórych pozycjach.

Wielkość płodu w 11 tygodniu ciąży

Od tej pory skóra twojego dziecka nabiera pigmentu, choć nadal prześwituje. Delikatne ciałko powoli staje się różowe, a głowa ulega dalszym przeobrażeniom. Przyjmuje bardziej owalny kształt i zaczyna odchylać się od klatki piersiowej, wysmukla się też szyja. Choć na razie nie dojrzysz na USG płci dziecka, u chłopców powoli kształtuje się penis. Powstaje poprzez wydłużanie się guzka płciowego, obecnego zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Z kolei żeńskie narządy płciowe rozwiną się już niedługo. Bez względu na płeć, twoje dziecko bardzo szybko rośnie, a w tym tygodniu waży już ok. 9 g i mierzy mniej więcej tyle co morela – ok. 5- 6 cm. Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 12 tydzień ciąży